Pudlpointr

Jak je zřejmé již z názvu, jedná se o plemeno, které vzniklo křížením pudla – přesněji francouzského vodního psa -  a pointra. Podědil tak vlastnosti po obou svých předcích, po pudlovi získal inteligenci a vodě odolnou srst, po pointrovi vyniká hrdým nesením těla a výbornými hledacími vlastnostmi. Vznikl tak dokonalý lovecký pes, jemuž lov koluje každou buňkou v těle. Díky své všestrannosti získal Pudlpointr přezdívku „děvečka pro všechno.“

 

Popis plemene Pudlpointr a standard tohoto psa

Podle FCI patří pudlpointr do kategorie VII – ohaři, sekce 1 – kontinentální ohaři, číslo 216. Vyniká loveckými schopnostmi, má výborný čich, hodí se k práci na poli, v lese i ve vodě a to nejen díky své mimořádně odolné srsti. Je dobře ovladatelný, má rád společnost i děti, je výborným hlídačem. Dorůstá výšky až 68 cm v kohoutku a váhy kolem 30 kg, přesto jsou jeho pohyby ladné a plynulé. Dožívá se obvykle až 14-ti let. Má silné zuby, nůžkový skus, velké hnědé oči, dobře stavěné svalnaté tělo, hluboký hrudník a vtažené břicho. Jeho srst je tvrdá, přiléhavá k tělu a nepropustná pro vodu. Vyskytuje se ve všech odstínech hnědé nebo černé, dovoleny jsou i jemné bílé znaky.

 

Péče o pudlpointra a pro koho se hodí

Svou mírnou povahou se hodí k dětem i dalším zvířatům, je adaptabilní, společenský a přátelský. Díky silným loveckým pudům může pudlpointr způsobovat problémy, například je-li chován spolu s drůbeží. Potřebuje vybít svou energii, jde o ideálního psa pro myslivce, jelikož miluje přírodu a rád chodí do lesa. Má rád dlouhé procházky, běhání i horskou turistiku. Pudlpointr je vhodnější pro aktivní chovatele. Rychle se učí, je inteligentní, snadno ovladatelný a poslušný. Spokojený bude s možností volného většího výběhu na zahradě, nehodí se do bytu. Péči o srst vyžaduje minimální, stačí občas pročesat jemným kartáčem. Stačí mu málo a zahrne vás bezednou a energickou láskou!