Pudl velký královský

Královský pudl, název tohoto plemene vznikl odvozením ze slov „voda,“ či „kachna,“ jelikož původně bylo plemeno využíváno k lovu vodního ptactva. Královský pudl pochází z Francie, kde se v druhé polovině 18. století oddělil od plemene barbetů. Dnes je vyhledávaným a oblíbeným společníkem, ochotným pomocníkem i skvělým slepeckým psem.

 

Standard plemene královský pudl

Ze všech druhů pudlů patří právě královský pudl mezi největší, dosahuje výšky v kohoutku až 60cm, s tolerancí 2cm. Hmotnost se pohybuje kolem 30-ti kg. Vyskytuje se v široké škále barev, přípustná je hnědá, černá, bílá, stříbrná, meruňková, či černo-bílá, tzv. harlekýn. Srst, která může být kudrnatá nebo šňůrová, neustále dorůstá a vyžaduje pravidelné stříhání. Plemeno královského pudla je charakteristické dlouhou hlavou s protáhlým nosem a mandlovýma očima. Uši jsou dlouhé, ocas vysoko nasazený. Pudli mají hluboký hrudník, čtvercový rámec těla a dlouhé nohy. Jejich krok je měkký a pružný. Podle FCI se řadí do skupiny 9 – společenská plemena a toy, sekce 2 – pudl. Dožívá se až 18-ti let.

 

Péče o pudla královského

Díky jeho neustále dorůstající srsti je péče o něj poněkud náročnější. Vyžaduje pravidelné stříhání, existuje několik standardních sestřihů běžných i výstavních. Tento typ psa nelíná, je však třeba jej pravidelně česat, aby mu srst nezplstnatěla. Při česání je důležitá i kontrola uší, do nichž se zacuchávají chlupy s ušním mazem a mohly by způsobit ucpání zvukovodu.

 

Výchova a výcvik královského pudla

Královský pudl patří mezi učenlivé a vysoce inteligentní psy. Dá se vycvičit prakticky k čemukoliv. Dnes se také pro svou chytrost s oblibou využívá pro výcvik vodících slepeckých psů, kde dosahuje výborných výsledků. Má rád spoustu pohybu, ale hodí se i ke starším lidem a dětem, díky své přizpůsobivosti. Je přátelský, hravý, je z něj výborný společník. Má také hlídací sklony, i když není nijak agresivní. Vyznačuje se věrností. Bude se snažit udělat vše, co vám na očích uvidí!