Pudl trpasličí

Pudl trpasličí se stal oblíbeným v polovině minulého století díky své drobné konstituci a bystrému úsudku. Původem pochází z Německa a jeho vznik se datuje až do 16. století. Ve Velké Británii bylo toto plemeno uznáno až na počátku 20. století. Původně šlo o loveckého psa, který nosil zastřelenou kořist myslivcům. Dnes je vítaným a oblíbeným společníkem.

 

Popis plemene a standard trpasličí pudl

Velikost tohoto plemene by neměla překročit 35 cm v kohoutku, řadí se tedy výškově mezi pudla toy a pudla středního. Trpasličí pudl dosahuje váhy 5kg. Má protáhlou hlavu s mandlovýma očima a přiléhavýma ušima. Konstituce by měla být čtvercového formátu s hlubokým hrudníkem a vysoko posazeným ocasem. Vyskytuje se ve všech barvách jako jeho větší příbuzní pudli střední i královští, tedy černá, bílá, hnědá, stříbrná, meruňková a apricot. Má bohatou, pevnou a pružnou srst, obvykle kudrnatou, někdy šňůrovitou. Podle standardů FCI se řadí do skupiny IX – společenská plemena, sekce 2 – pudlové, číslo standardu 172.

 

Péče o trpasličího pudla

Pudlí srst neustále dorůstá a proto potřebuje pravidelnou a svědomitou péči. Vyžaduje alespoň jednou za dva měsíce koupel, stříhání, česání a to i navzdory tomu, že toto plemeno nelíná. Při nedostatečné péči hrozí zacuchání srsti. Při česání je důležité také kontrolovat uši, v nichž se často maz zachycuje s chlupy a mohl by způsobit ucpání vnějšího zvukovodu. Pudli trpasličí se stříhají do tří typizovaných sestřihů.

 

Povaha a výcvik, pro koho se hodí trpasličí pudl

Toto plemeno patří mezi bystré, inteligentní a snadné na výchovu. Rychle se učí. Pudl má rád pohyb, ale je přizpůsobivý a věrný svému pánovi, hodí se tedy i ke starším lidem či k dětem. Vyniká svou hravostí a vynalézavostí. Je energický a rád štěká, což někdy může obtěžovat. Jinak je ale skvělý a oddaný společník, vnímavý kamarád a nenahraditelný hlídač. Jakmile si toto plemeno zamilujete, už nikdy nebudete chtít jiné.