Pudl toy

Původ vzniku plemene miniaturního pudla se datuje do 20. století v Německu. Název je odvozen od německého výrazu „pudelhass“, což v překladu znamená promoklý až na kost, jelikož původně byli pudli využíváni k nošení vodního ptactva. Stali se nejmilejšími psíky královny Marie Antoinetty a jejich oblíbenost stále stoupá i dnes.

 

Standard a popis plemene pudl toy

Toy pudl by měl být přesnou zmenšeninou klasického pudla. Tělo je čtvercového formátu s maximální výškou 28 cm a váhou do tří kilo, krátké nohy jsou dobře osvalené, ocas je vysoko nasazený. Hlava je protáhlá, s mandlovýma, bystrýma očima. Srst je tolik typická pro pudly – kadeřavého nebo šňůrovitého typu a neustále dorůstá. Právě Marie Antoinetta zavedla standardní pudlí střih tzv. na „lvíčka.“ Pudli se vyskytují v šesti oficiálně uznaných základních barvách, a to černá, bílá, hnědá, meruňková, stříbrná a apricot. Podle FCI se řadí do skupiny 9 – společenská plemena a toy, sekce 2 – pudl.

 

Péče u toy pudla

Neustále dorůstající srst vyžaduje pravidelnou a svědomitou péči. Je dobré pudla minimálně jednou týdně vyčesat, jednou měsíčně vykoupat a zhruba jednou za dva měsíce ostříhat. Pro pudly existuje několik druhů typizovaných sestřihů. Dále je dobré kontrolovat při česání také uši – ušní maz by se mohl zachytávat do srsti v uších a způsobit ucpání zvukovodů. V některých případech je vhodné chlupy z uší vytrhávat.

 

Pro koho se hodí pudl?

Pudli obecně jsou přizpůsobivé plemeno, které se adaptuje na nejrůznější podmínky, je tedy vhodný jak k dětem, tak ke starším lidem. Milují pohyb a plavání, ale rádi také lenoší s páníčkem. Jde o inteligentní a rychle se učící plemeno, jeho výcvik je snadný. Pudl je přátelský a společenský pes, který je oddaný, věrný a rád svému pánovi dělá radost. Také rád štěká a bude z něj nejen výborný společník, ale i hlídač.