Pudl střední

Některé zdroje uvádějí, že plemeno vzniklo v Africe, jiní označují za jeho domovinu Asii. Přesná zeměpisná poloha není známa, obecně se má ale za to, že plemeno pudla středního je původem z Francie a bylo vyšlechtěno pro lov vodní zvěře. Později se stal oblíbeným cirkusovým aktérem a nakonec se osvědčil jako výborný společník. Dnes je celosvětově nejrozšířenějším a nejznámějším plemenem, oblíbeným v mnoha domácnostech.

 

Standard plemene pudl střední

Pudl střední má stejnou tělesnou konstituci jako pudl trpasličí, či královský. Charakteristická je pro něj kadeřavá srst, podobná vlně. Je chován v šesti uznaných barvách – černá, stříbrná, bílá, krémová, hnědá a oranžovoplavá (tzv. aprikot). Střední pudl dorůstá výšky až 45 cm a váhy 19 kg. Dožívá se až 16 let. Pro pudla je typická protáhlá hlava s mandlovýma očima, dlouhé, dobře osvalené nohy, vysoko nesený ocas a plavná chůze. Podle FCI se řadí do skupiny 9, společenská plemena a toy, sekce 2 – pudli.

 

Péče o pudla

Neustále dorůstající srst vyžaduje pravidelné stříhání a česání. Navzdory tomu, že toto plemeno nelíná, je třeba jej koupat a pečlivě upravovat. Existuje několik typizovaných hlavních sestřihů pro výstavní i domácí psy. Je důležité kontrolovat uši, kde se chlupy zacuchávají spolu s mazem a mohou vést k zánětům. Jde o jinak nenáročného společníka, který je velmi inteligentní a chápavý a rychle se učí. Výcvik pudla je velmi snadný a postupuje rychle.

 

Pro koho se hodí střední pudl

Pudl má vždy dostatek energie. Má veselou a hravou povahu, miluje pohyb, především plavání a spoustu aktivit. Zároveň je však velice přizpůsobivý, takže dokáže i jen tak nečinně ležet, pokud páníček také nic nedělá. Má rád společnost lidí, samotu snáší většinou těžce. Hodí se tedy skvěle k dětem i ke starším lidem. Je proslulý svou pověstnou oddaností a svého majitele bude milovat věrně až do poslední chvíle.