Holandský ovčácký pudl

Jinak řečeno také Shapendoes – což je anglický název plemene, pocházející z holandského slova a v překladu znamená „zarostlý.“ Byl vyšlechtěn v Holandsku, kde je dodnes také nejhojněji rozšířen. Jde o velmi staré, příjemné plemeno, které nikdy není agresivní a je majitelem jedné z nejunikátnějších srstí s hustou podsadou – tzv. samočisticí. V Nizozemsku je dokonce zakázáno toto plemeno koupat či jinak čistit.

Holandský ovčácký pudl a standard plemene

Podle FCI patří Shapendoes do skupiny 1 – ovčáci a honáčtí psi, sekce 1. Oficiálně bylo toto plemeno uznáno až v roce 1964. Holandský ovčácký pudl je dobrosrdečný, s moudrým výrazem a klidnou povahou. Přesto byl vyšlechtěn jako hlídač a honácký pes, což je na něm dodnes znát. Jeho tělo je spíše delší, než vyšší. V kohoutku dorůstá do výšky 50cm, váží od 23 do 30 Kg. Má středně dlouhou hustou srst, nízko posazené uši, velké oči situované spíše dopředu lebky a šavlovitý ocas s bohatým osrstěním. Zbarvení je různé, přípustné ovšem pouze v kombinaci modro-šedá s černou.

Péče o plemeno Holandského ovčáckého pudla

Vzhledem k tomu, že kynologická federace zakázala koupání tohoto plemene, není-li zcela příliš ušpiněn, nevyžaduje nijak zvláštní péči. Je důležité ho však alespoň jednou týdně pořádně vyčesat, což samozřejmě neplatí pro štěňata a psí „adolescenty,“ jelikož jejichž srst ještě neobsahuje hustou podsadu. Holandský ovčácký pudl rovněž potřebuje spoustu pohybu, protože díky honáckému šlechtění se u něj vyvinul energický temperament. Pokud se dostatečně vyřádí, je z něj pak doma klidný společník. Je učenlivý a pracovitý, dožívá se obvykle věku 12-14 let.

Ke komu se hodí Holandský ovčácký pudl?

Díky své přívětivé povaze se výborně hodí k dětem, stejně tak se dobře snáší s ostatními zvířaty. Potřebuje ale především vybít svou energii, jinak se může jevit jako těžce zvládnutelný a plný elánu. Je proto vhodnější pro aktivní lidi s pevnou rukou, zároveň však oceňuje láskyplný přístup. Po dlouhé procházce je z něj ideální společník. Nehodí se pro lovecký sport. Umí skvěle hlídat díky své vrozené ostražitosti, na druhou stranu je extrémně hravý a dokáže si hrát i celé hodiny. Holandský ovčácký pudl se stane vaším věrným přítelem a ochotným obranářem, který už navždy zůstane ve vašem srdci.